Madách Imre Irodalmi és Színjátszó Napok

Az amatőr, alternatív és szabad színházak kamaraprodukcióinak csúcsrendezvénye – Balassagyarmat kulturális életének egyik csúcspontja, amely több száz színjátszót, szakmabelit és színházkedvelő nézőt vonz a városba.

Az ISZN kiemelkedő jelentőséggel bír a magyar nyelvű amatőr színtársulatok alkotó közösségei, nemkülönben a városban és környéken élők, valamint a középiskolákban tanuló, zömmel bejáró diákok számára. A fesztivál jelentőségét erősíti, hogy a megyében nincs működő kőszínház, valamint az, hogy Balassagyarmaton és vonzáskörzetben – anyagi és egyéb feltételek hiányában – nagyon kevés a színházi előadások száma.

 

Madách Imre Irodalmi és Színjátszó Napok 2008

 

Madách Imre Irodalmi és Színjátszó Napok 2008-as előadásán készült kép


Az ISZN története 1964-ben indult, akkoriban az igen népszerű pódiumműsorok helyi seregszemléjének számított. A rendezvény annyira hiánypótló és sikeres volt, hogy négy évvel később már országos fesztivállá nőtte ki magát. 1983-tól már több napos nemzetközi – határon inneni és túli magyar – nem hivatásos színjátszó találkozóvá fejlődött. Ekkortól lett a kamarajátékok fesztiválja, s így a műfaj jellegénél fogva több produkció bemutatására és résztvevő meghívására nyújt lehetőséget.


A kezdeti próbálkozásokat követően 1967-től először évente, majd 1990-től kétévente került megrendezésre, a Népművelési Intézet, majd a Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus művészeti főosztálya és a Magyar Szín-Játékos Szövetség támogató-szervező közreműködésével. Idén az immár harminckettedik fesztiválon – amelyet január 29. és 31. között rendeztek meg a Mikszáth Kálmán Művelődési Központban – a huszonkét nevező színtársulat közül a szakmai előzsűrizés alapján tizenhárom kapott meghívást.

 

Madách Imre Irodalmi és Színjátszó Napok 2008

 

Madách Imre Irodalmi és Színjátszó Napok 2008-as előadás


Az Oktatási és Kulturális Minisztérium kettőszázezer forintos fődíját a celldömölki Soltis Lajos Színház nyerte el. A Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus százezer forintos díját a győri KörTeliKör kapta, míg Balassagyarmat Város Önkormányzatának százhúszezer forintos díját megosztva a Kassai Gimnazista Színjátszó Társulat és a budakeszi Apró Színház vehette át. Lengyel Pál és a szervező intézmény munkatársa, Hegedűsné Jusztin Gizella még számos emlékplakettet, elismerést, különdíjat adott át a kiváló teljesítményt nyújtóknak.

 

(Forrás: Mikszáth Kálmán Művelődési Központ Honlapja)

 

Szóljon hozzá a fórumon!