Nem kell félnie a devizaadósnak

Az amerikai és egy esetleges svájci kamatemelés valószínűsíthetően nem kényszeríti mélyrepülésbe a forintot.
A hazai fizetőeszköz árfolyamára ugyanis elsősorban az Európai Központi Bank kamatpolitikája van hatással. Várhatóan nem lesz jelentősebb hatása a kamatemeléseknek a hazai fizetőeszközre és a devizahitelekre nézve - mondta el Németh Dávid, az ING Bank elemzője.

Az elemző szerint a piaci várakozások egy 25 bázispontos alapkamat-emelést tükröznek. A svájci jegybank ma határoz az alapkamat alakulásáról, jelenleg az irányadó rátának egy 0,25 és 1,25 százalékos kamatfolyosó van kijelölve. Az amerikai jegybank, a Fed egy kamatemelési trendet indított el másfél évvel ezelőtt, amelyet december elején az Európai Központi Bank követett, s hasonló lépés valószínűsíthető a svájci központi bank esetében is. Ugyan nagymértékben helyeztek ki itthon svájci frank alapú hiteleket, viszont egy kamatemelés nem járna számottevő hatással a hazai deviza árfolyamára, és így a törlesztőrészletek jelentősebb drágulását sem jelentené, csupán a kamatköltségek minimális emelkedését okozhatja - véli Németh.

A Fed a várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal, 4,25 százalékra emelte irányadó kamatrátáját. Azonban az elmúlt másfél évhez képest újdonság, hogy az eddigi kamatemelésekhez képest változott a döntést követő állásfoglalás szövege. A Fed nyílt piaci bizottsága által kiadott közlemény ugyanis arra utal, hogy további kamatemelések lehetségesek, azonban nem várható agresszívebb magatartás. A bizottság úgy fogalmazott, hogy a fenntartható növekedéshez és az árstabilitáshoz kapcsolódó kockázatok egyensúlyban tartásához még néhány további, mérsékelt ütemű kamatemelés szükséges.

Az ING Bank elemzői szerint 4,75 százalék jelentheti a megállást a másfél éve tartó kamatemelési ciklusnak, valamint fundamentálisan nem megalapozott a dollár további erősödése. Németh Dávid szerint a hazai deviza kurzusára elsősorban az Európai Központi Bank kamatpolitikája van hatással. Egy kamatemelési sorozat beindulása esetén a régiónak az EKB után kell majd mennie, hogy a kamatmarzs megmaradjon - mondta el az elemző.

(Forrás: www.tozsdeforum.hu)